Najboljiauto.com: 1999. Opel Astra OPC sa 118 kW/160 ostavlja svoj trag

Tada, novoformirani OPC tim je kreirao visokoturažni agregat sa poboljšanim odzivom, baziran na 2,0 litarskoj ECOTEC jedinici sa 100 kW/136 ks, koji je bio potpuno drugačiji u odnosu na skroman osnovni model. Agregat je dobio kovane klipove, oštrije bregaste osovine, veće usisne i izduvne kanale, pored modifikovanog izduvnog sistema i optimizovanog menadžmenta motora. Sve to je rezultiralo sa 118 kW/160 ks. Dodatni hladnjak ulja i adaptirani termostat su obezbedili poželjnu temperaturu motora u svakoj situaciji.

Očigledno, i šasija je morala da bude modifikovana da bi uspešno pratila poboljšane performanse agregata, jer Opel je želeo da se performanse ogledaju i u voznim osobinama i upravljivosti. Centar težišta je spušten za dva centimetra, instalirani su Bilstein amortizeri, veći kočioni diskovi iza BBS alu naplataka od 17 cola i posebno dizajnirana ramena, a upravljanje je učinjeno preciznijim. Pored toga, Opel OPC se isticao aerodinamičkim paketom i Recaro sportskim sedištima. Do današnjeg dana Astra G OPC nastavlja da pobeđuje u trkama u klasi automobila sa 2,0 litarskim atmosferskim motorima.

POSETILI SMO: Opel – Interauto – Trade, Čačak

najbolji-_auto_logo_670-

Folker Štricek je čovek koji stoji iza 2.500 sportskih Astri, neophodnih za dobijanje homologacije za serijske automobile. Ipak, entuzijazam je bio mnogo veći. Nakon pobede na trci 24 časa Nirburgringa, čak i pre izlaska na tržište, automobilski entuzijasti su „poludeli“ za Astrom OPC. To je rezultiralo proizvodnjom 3.000 primeraka, koji su prodati nakon samo četiri meseca.

Detaljni saveti, usmeni odgovori od sada samo za one KOJIMA TRAŽIM AUTO!

 

2001.: Baza za turbo performanse

Samopouzdanje koje je stekao OPC tim je raslo uporedo sa komercijalnim i sportskim uspesima, tako da je naredni projekat imao nešto vrlo posebno za cilj. Tim je sebi postavio zadatak da kreira najbrži kompaktni van na svetu. Sa debitovanjem Zafire OPC, uvedena je i turbo tehnologija. Od tog momenta, svi dalji modeli kreirani u „Opel Performance Centeru“ dolaze sa turbo motorima. Performanse 2,0 litarskih motora su postepeno rasle sa 141 kW/192 ks na 147 kW/200 ks, pa sa 176 kW/240 ks na 206 kW/280 ks, dostupnih u aktuelnoj Opel Astri OPC. Obrtni moment je takođe rastao uporedo sa snagom. Prva generacija turbo motora je raspolagala sa 250 Nm, dok nova 2,0 litarska jedinica isporučuje sjajnih 400 Nm.

Lov na rekorde: Na Nirburgringu kao kod kuće

OPC modeli su dokazali koliko su dobri na svakodnevnom planu, a redovno su obarali rekorde na 20,8 km dugoj stazi Nirbugring-Nordšlajfe. Astra OPC je 2005. postavila rekord od 8:35,94. Sledeće godine, Zafira OPC je postavila rekord u kategoriji kompaktnih vanova u vremenu od 8 minuta, 54,38 sekundi, što je validan rekord i dan danas.

Corsa OPC postavlja nove standarde u segmentu malih automobila. Potpuno serijski model je kompletirao krug za samo 8:47,99 u 2007. godini. Pored rekordnih krugova, OPC modeli su prošli ekstremne testove izdržljivosti na „Zelenom paklu“, koji se smatra najzahtevnijom trkačkom stazom na svetu. Legendarni Nordšlajfe je tradicionalno Opelova teritorija.

Automobili sa znakom „munje“ se podvrgavaju izuzetno teškim testovima još od šezdesetih godina prošlog veka. Danas, Opel ima ugovor o saradnji sa „Nürburgring Ltd“, kao i svoj sopstveni test centar u neposrednoj blizini legendarne staze.

Nürburgring izdanje: Nomen est Omen

Do danas, marka iz Riselshajma je proizvela dve specijalne „Nürburgring“ edicije, Astru OPC 2008. i Corsu OPC 2011. Astra H u specijalnom trkačkom trimu je imala iste performanse kao Astra OPC, dok je „Nürburgring Edition“ Corsa OPC raspolagala sa dodatnih 14 kW/18 ks i diferencijalom s ograničenim proklizavanjem, što ju je razlikovalo u odnosu na „standardnu“ Corsu OPC. To nije sve, jer OPC verzija pete generacije Corse je u „niskom startu“ i nastaviće tamo gde je stalo „Nürburgring“ izdanje iz prošle generacije.

POSETILI SMO: Opel – Interauto – Trade, Čačak