Univerzalni modifikator: dobar ili ne?

Pitanje: Univerzalni modifikator mene zanima poštovani g.Todoroviću, Već dve i po godine sam ponosni vlasnik Peugeota 406 coupe 2002. godište koga sam uzeo sa 120.000km pređenih. Po kupovini sam u auto ugradio plinski sekvent uređaj i osim čišćenja dizni za nekih dvadesetak hiljada nisam imao problema. Pročitao sam negde da usled manje sposobnosti da podmazuje plin dovodi do usiljenijeg habanja elemenata motora i na pamet mi je pao UNIVERZALNI MODIFIKATOR. Molim vas za vaše mišljenje o ovom proizvodu jer sam pročitao i negativna i pozitivna iskustva a na tržištu se nudi svašta u rasponu cene od 1000,00-6000,00 dinara. Hvala unapred i mnogo sreće u radu na naše veliko zadovoljstvo.

Šta treba gledati pri kupovini polovnjaka?

 

[table]Ime i prezime: Nenad Srdić
Kada planirate kupovinu?: 09.2013.
Kakav auto kupujete?: polovan
Koliko novca želite da potrošite?: 60 evra
Šta trenutno vozite?: Peugeot 406 coupe Pininfarina 2.0l 136ks
Između kojih se automobila dvoumite?:
Gde ste čuli za ovaj sajt?: Na internetu
Da li želite da vam zakažemo probnu vožnju?: ne
Da li želite da naš urednik ide sa vama na probnu vožnju?: ne
Želite li ponudu banke da dobijete na mejl?: ne[/table]

 

Odgovor Aleksandra Todorovića: Uvaženi g.Srdiću hvala na poverenju. Iako želim da vam pomognem, i da vas obradujem, nisam to zaista u mogućnosti, jer univerzalni modifikator ne može da spasi motor od ubrzanog habanja. Nisam pristalica ugradnje plina, ali u ova teška vremena ljudi se snalaze kako znaju i umeju, pa im je lakše da umesto da sada “plate na mostu”, kasnije “plate na ćupriji”. Verujem da možete da pređe bar još 20,000 km bez značajnih problema sa ovim motorom, jer Peugeotov agregat od 2.0 litra je kvalitetan, ima mnogo rezerve snage, dovoljno je elastičan, pa ga verovatno vozite na umerenom broju obrtaja. Budite posebno nežni sa motorom u prvih 15 minuta rada, ili dok ne postigne radnu temperaturu.

Ugradnju gasa ne preporučujem ni u jedan automobil. Problemi čak i sa sekvent sistemima najnovije generacije javljaju se već nakon 20.000 ili 30.000 pređenih kilometara. Problem može delimično da se otkloni čišćenjem dizni, ali time se samo odlaže neminovna zamena benzinske pumpe, injektora, koji rade samo kod startovanja motora, jer čim se postigne optimalna temperatura, sekvent sistem preuzima snabdevanje motora gorivom, tačnije tečnim naftnim gasom.

Kada agregat radi na plin, tada dizne nemaju nikakvu funkciju, a u komori (komorni prostor na glavi) se kao posledica sagorevanja garež lepi na veoma osetljive i sofisticirane dizne.

Zbog ugradnje gasnog uređaja stradaju još neki delovi na motoru. Stradaju sicevi ventila. Izduvni ventili su preopterećeni mnogo većim temperaturama izgaranja gasa – za više od 30%, pa nije čudo što se brzo oštete.

Vlasnici koji imaju ugrađeni sekvent plin stalno muku muče sa lampicama koje se pale i gase u kokpitu, a često se pali i “chek engine”.

To se to dešava jer benzinski motori imaju gornju i donju lambda sondu, a sagorevanjem gasa stvaraju se premale ili previsoke temperature u samom katalizatoru, što remeti normalan rad motora. Kompjuter dobija nepravilne parametre sa tih senzora i zbog toga agregat ne radi kako treba.

Foto: Aleksandar Todorović

KOMP DjelmasautoPogrešno mapiranje rada motora u neovlašćenom servisu dovodi do veće potrošnje.

Ako motor nije ispravan ili ako mu kompjuter šalje pogrešne informacije, on ne radi dobro – troši više goriva, a daje manje snage. Takozvano mapiranje motora može da se uradi kako treba samo ako imate originalni softver i originalni kompjuter.

Neovlašćeni servisi imaju kompjutere za dijagnostiku, ali oni nisu originalni. Na primer, Chevrolet prodaje fabričke kompjutere samo ovlašćenim servisima, a neovlašćeni servis ne može da ih kupi, jer fabrika ne želi da im ga proda. Fabrika neovlašćenim servisima ne želi da proda ili ustupi originalan softver za održavanje automobila. Zbog toga servisi bez licence ne mogu da budu u mreži servisa, niti mogu da dijagnostikuju većinu ozbiljnih kvarova. Oni su prinuđeni da kupuju kineske kompjutere, koji su samo bleda kopija originalnih Chevroletovih računara, a kineski softver je manjkav – nepotpun i netačan, tako da majstori u neovlašćenom servisu prate pola dijagnostike sa “vezanim očima”. Drugim rečima, u ovlašćenom servisu se vide sve nepravilnosti u radu motora, dok u neovlašćenim samo neke, ili čak ne vide ništa.

Ja vama gospodine Srdiću želim da pređete još 200.000 km na plin sa ovim motorom, iako to možda i nije realno.

PROVERENI POLOVNI AUTOMOBILI: NAJBOLJIAUTO.com