TESTIRALI SMO: Audi A3 Limousine 1.6 TDI

Pred vama je najbolja limuzina premijum C segmenta, automobil koji je skoro u svemu nadvisio Mercedes CLA i BMW serije 1. A3 je i u novom izdanju ostao dinamičan, luksuzan i prilično kvalitetan, ali je postao i iznenađujuće udoban, tih i uglađen poput skupljih limuzina ove kuće. Audi A3 Limousine je savršeno upakovana vrhunska nemačka mehanika za najrazmaženiju i najzahtevniju klijentelu širom sveta, onu koja zna šta želi i može to sebi da priušti. Audi je opet postavio nova merila klase i zasenio konkurenciju. “Trojka” jasno pokazuje zašto je, u našem regionu, Audi omiljeniji i cenjeniji brend od Mercedesa i BMW-a. Međutim, Audi nije kopirao Mercedes, a još manje BMW. Svejedno su uspešno konstruisali automobil koji u svojoj klasi nudi ugodniju vožnju od konkurencije, po nižoj ceni, a sa boljom opremom i u elegantnijem dizajnu. Porsche-Ada, najuspešniji Audijev diler u Srbiji, želeo je da čuje moj sud o ovom automobilu, a verujem da je to slučaj i sa mojim čitaocima, koji će u ovom tekstu saznati koje su prednosti, ali i mane Audijeve “trojke”.

Tekst i foto: Aleksandar Todorović

DSCN8348Istorija se izgleda ponavlja. Oni koji malo duže prate svetsku auto industriju i okršaj tri nemačka giganta sigurno nisu iznenađeni mojim uvodom, niti činjenicom da Audi ponovo ima najbolji automobil u klasi. Silazak “najvećih” u kompakt klasu sredinom devedesetih godina prošlog veka najuspešnije je obavio Audi. Mercedes se malo “izgubio”, a onda brzo pribrao sa novim konceptom (A klasa), koju kupci nikada do kraja nisu prihvatili, dok je BMW ostao dosledan svojoj filozofiji – motor napred, a pogon pozadi, čime su putnici ostali uskraćeni za iole pristojniju ponudu prostora. Pred inženjerima iz Ingolštata se, doduše, nalazio znatno lakši posao – potrebno je bilo “samo” da od Golfa VII (sa kojim A3 deli novu modularnu MQB platformu) naprave automobil koji se odlikuje kvalitetom luksuznih limuzina, a koji je morao biti upravljiviji i, razume se, elegantniji od “narodnog” vozila.

DSC_3195Karakter Audija A3 Limousine nije nikako naklonjen sportskoj vožnji. Napravljen je značajan zaokret. Kod nas je popularniji dizelaš 2.0 TDI, a ostali benzinski TFSI agregati u potpunosti podržavaju mogućnosti ovog Audijevog ogibljenja, ali ovom automobilu je sasvim dovoljno 105 KS i 250 Nm. Urađeno je mnogo po pitanju dobrog ležanja i apsorbovanja loših deonica puta, ali, u oštrim krivinama, Audi ne želi da prati mogućnosti BMW-a, o čemu jasno svedoči njegov naziv (“limuzina”). Upravo se tako i ponaša ovaj automobil.

Otmen dizajn i jednako otmen enterijer

Izuzetno skladan dizajn – spoj idealnih limuzinskih proporcija sa trendi kupeovskim zakošenim krovom, uz agresivnu masku hladnjak i jednako agresivne svetlosne grupe, koje izgledaju bolje nego na Audiju A4 i A6, osvojio je kupce. Audi A3 Limousine je markantan automobil sa originalnim stilom koji, doduše, ne odskače puno od poznatog stila iz Ingolštata, ali je dovoljno svež, drugačiji i bliži mlađoj klijenteli, koja uvek želi više avangarde i kvaliteta po nižoj ceni. Ako ovaj automobil pogledate malo bolje, iz svih uglova, shvatićete da je dizajn savršen – svaka linija ima smisao i logičan završetak.

DSC_3212 Ova limuzina će, u narednoj deceniji, predstavljati školski primer za uspešan dizajn na prestižnim koledžima. Wolfang Egger, bivši šef Audijevog dizajna, koji je bio zadužen za izgled ovog automobila, toliko je uspešno obavio svoj zadatak da ga je prošle godine angažovao Italdesign (sada deo VW grupe). Kad Italijani angažuju nemačkog dizajnera, jasno je da se radi o vanserijskom talentu – pravom umetniku.

DSC_3170Želite kvalitet, a pre svega kvalitetan enterijer? Dobro došli u Audi, brend koji kvalitet uvek stavlja na prvo mesto. Upotrebljeni materijali u putničkom prostoru izuzetno su kvalitetni i prefinjeni. Skupi materijali i vrhunska finalna obrada – zar je tako nešto moguće u C segmentu? Izgleda da jeste, jer sam detaljno i temeljno uporedio ovaj automobil sa onim što nude BMW i veliki Mercedes. Unutrašnjost je ista kao u kompaktnom Audiju A3 – sve je izuzetno funkcionalno, pregledno, ali ne i dosadno kao kod VW-a. Sedi se izuzetno ugodno, barem dok vam ne padne na pamet da sednete pozadi, ali to nije mesto za vas, zar ne? Meni su se dopali oblik volana, oblik i preciznost ručice menjača i oslonac za levu nogu, ali nije me preterano oduševila električna parkirna kočnica (suviše podseća na onu u Mercedesu), koja smanjuje uzbuđenje vožnje.

DSC_3140Ovo je prava limuzina, sa gepekom od 425 litara, a filing za volanom je takođe otmen, limuzinski.

Audi A3 Limousine prosto osvaja, uvlači se pod kožu svakom ko je željan uživanja u udobnoj vožnji. Radi se o automobilu koji je napravljen samo i samo za zaljubljenike u prefinjenu vožnju, filigranski precizne spojeve i vrhunsku zvučnu izolaciju.

Audi koji je pobedio Mercedes

Audi A3 je dinamičniji od Mercedesa CLA, luksuzniji i prefinjeniji od BMW-a, a cilja na kupce koji tačno znaju šta žele. On već sada ispisuje stranice istorije koje opet Audi postavljaju iznad glavnih konkurenata. Mora da su u Ingolštatu veoma ponosni na svoje inženjere, jer su udarili ne jedan, već nekoliko šamara onima u Minhenu, odnosno Štutgartu. Nije bilo nimalo lako napraviti automobil u ovoj klasi koji se tako fino, mekano i skladno vozi. Zar je za samo 22.000 € moguće kupiti premijum nemačku limuzinu, izvrsnih voznih karakteristika? Da, sada je i to moguće! Za taj novac dobijate ubedljivo najbezbedniju premijum limuzinu u klasi.

Audi A3 je bezbedniji od skupljeg Audija A4: osvojio je 95% naspram 93% većeg modela (EuroNCAP).

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KFMyPeBIi2o[/youtube]

Za sigurnost dece Audi A3 je dobio odličnih 87%, Mercedes CLA skromnih 75%.

Na uglednom EuroNCAP kreš testu, Audi A3 je zaslužio odličnih 95%, a Mercedes CLA tek 91% za bezbednost putnika (Audi A4 je dobio 93%). Audi nudi mnogo bolju zaštitu pri bočnom sudaru od Mercedesa CLA. Merenja su pokazala da putnici u Audiju imaju adekvatnu zaštitu grudnog koša, dok je ona kod Mercedesa marginalna, pa može doći do pucanja rebara.

DSC_3122Audi A3 vam pruža mnogo veće šanse da preživite sudar od Mercedesa CLA ili BMW-a serije 1.

Svakako, najbolje je da do sudara ne dođe, a da biste izbegli sudar morate imati efikasne kočnice. Za sada, od Audija A3 niko ne koči bolje: impresivnih 33,8 metara do zaustavljanja pri brzini od 100 km/h ne nudi niko. Mercedesu CLA treba gotovo 37 metara. Bravo Audi! Moram još da dodam da je doziranje papučice kočnice kod Audija prosto perfektna, kao i da nisam uspeo da pregrejem diskove, što je dokaz da su odabrani oni vrhunskog kvaliteta.

DSC_3151Zahvaljujući međuosovinskom rastojanju od 264 cm (što je za 4 cm više nego na Audiju A3), na zadnjoj klupi ima malo više mesta, ali ne i za one krupnije putnike. Zadnja klupa je udobnija od one u Golfu VII, nagib je bolje pogođen, ali prostora nema previše. Doduše, za kolena putnika ima za 3 cm više mesta nego u Mercedesu, odnosno 4 cm za glave. Gepek je veliki i nudi 425 litara – Mercedes je tu bolji sa 470 litara.. Nosivost je sasvim prosečna i iznosi tek 470 kg (Mercedes: 480 kg). Rezervoar je relativno mali i možete sipati samo 50 litara (kao kod Mercedesa). Audi A3 Limousine nije dovoljno okretan, potroši 11 metara (toliki mu je prečnik okretanja), dok Mercedes CLA uradi to isto na 10,7 m.

DSC_3198Mala nosivost (475 kg) – relativno mali rezervoar za jednu limuzinz (50 litara) – malo mesta na zadnjem sedištu.

Audi nudi bolji raspored težine po osovinama, odnos je 58% naspram 42%. Kod Mercedesa CLA ona je 60% naspram 40%. Kada tome dodate da je Audi u proseku za oko 100 kg lakši od konkurenta iz Štutgarta, jasno je što je u brzim krivinama neutralniji. Imajte na umu da “prednost” Mercedesa za zadnjim pogonom više ne postoji: model CLA ima prednji pogon, poput Audija A3. Istina, oba automobila imaju gotovo perfektnu trakciju, sa svim ograničenjima prednjeg pogona.

DSC_3154Iako se radi o zrelom automobilu, nema sumnje da je on namenjen mlađoj klijenteli. Iza masivnih vrata nalazi se tradicionalna Audijeva ergonomija. Sedišta nekima mogu biti uzana, a putnici na zadnjem sedištu i dalje moraju sedeti povijene glave (ima manje mesta nego u Golfu VII). Dakle, sve je po starom u C segmentu.

Agregat 1.6 TDI je idealan za Audi A3 Limousine

Smatram da je 1.6 TDI motor idealan izbor za ovaj automobil, iako nisam tako mislio na početku testa. Pomislio sam da diler Porsche Ada čuva za direktora onu bolju, snažniju verziju 2.0 TDI. Iako je A3 Limousina kao stvorena za autoput, kao uostalom i svaki Audi, zahvaljujući jako dobroj aerodinamici maksimalna brzina je sasvim pristojnih 195 km/h. Optimalna brzina za krstarenje kvalitetnim autoputevima je 170-180 km/h, i iako ovaj Audi može više od toga, upravljač i ogibljenje prosto “traže” navedenu brzinu.

DSC_3099A4 nudi više komfora, luksuza i prostora, ali A3 Limousine nudi bolju bezbednost i izgleda atraktivnije!

Audijevi inženjeri su uspeli da naprave udobniji i mekši automobil od Mercedesa, a uspeli su i da naprave laganiji servo upravljač, koji traži manje snage u rukama na velikim brzinama, pa su time pomalo lišili osećaja vozače koji žele direktniji prenos o tome šta se dešava pod točkovima. Ako sednete iz BMW-a serije 1 u ovaj Audi, to ćete odmah primetiti. Pozadi je multilink oslanjanje, ali ono je podešeno da mirno i tiho apsorbuje neravnine sa puta – daje osećaj “plivanja”, doduše ne kao kod mekih francuskih automobila, pa imate utisak da vozite mnogo veću i skuplju limuzinu nego što to A3 Limiosine jeste.

Kvalitet ugrađenih materijala je bolji od onih u BMW-u i Mercedesu!

DSC_3171Efikasan start-stop sistem, štedi skoro 0,5 litra goriva u gradskoj vožnji. Potrošnja u normalnoj vožnji neće prelaziti 4,6 litara: fabričko obećanje je 3,9 litara.

U čemu je genijalnost inženjera iz Ingolštat? Ako ste prosečan vozač, do brzine od nekih 170-180 km/h nećete ni primetiti veliku razliku u odnosu na skuplji A4. A3 Limousine je idealna limuzina za sve evropske države sem Nemačke, koje nemaju autoban, već striktna ograničenja brzine. Ako već živite u Francuskoj ili, još gore, Engleskoj, gde vas kamere snimaju na svakom koraku i gde nemate slobodu da vozite koliko želite (ako možete), zašto sebe ne biste počastili jednim luksuznim automobilom, koji veoma malo troši, nije mnogo skuplji od vozila C segmenta, a uz to je pravi premijum automobil sa premijum filingom za volanom?

Motor je jedan od najštedljivijih dizelaša na svetu – trošio je u proseku 5,6 litara.

DSC_3188Turbo dizelaš zapremine 1598 ccm, koji ima prečnik i hod cilindara 79,5 x 80,5 mm lako diže obrtaje, rado prima gas, i nije bučan ni kada su obrtaji radilice blizu crvene zone na obrtomeru – elektronska blokada ortaja se za divno čudo kasno aktivira.  Manji hod za 15 mm od starog “pumpa-dϋse” 1.9 TDI agregata, sa 105 KS, se ipak oseti, pa su mu i međuubrzanja neznatno slabija. Međutim, novi dizelaš je common-rail, a to znači mnogo uglađeniji, i ravnomerniji rad, nema više one izražene turbo rupe, niti glasnog brundanja kada je motor hlada. Moderni 1.6 TDI je “otmen” motor za otmenu limuzinu kakav je ovaj Audi.  Motor ispod haube testiranog Audija je uveden u serijsku proizvodnju krajem 2009. godine, i do sada statistike kvarova i pouzdanosti potvrđuju da se radi o pouzdanom motoru. Zapravo, ako prelazite mnogo kilometara, i želite dugotrajan motor, dajte prednosti 1.6 TDI motoru nad milozvučnijim 1.4 i 1.8 TFSI agregatima.

DSC_3115Velika vrlina 1.6 TDI motora je tih i uglađen rad, ali i odlična ekonomičnost. Fabrika malo preteruje pa obećava prosek od 3,8 litara, ali je zaista moguće preći 100 km sa manje od 5 litara evro dizela. Doduše, meni je prosek prvog dana testa pokazao 6,9 litara. Već sam sutra smirio emocije, poništio rezultat, i postigao prosečnih 5,6 litara.

DSCN8355 Potrošnja bi bila i nešto niža, da nisam imao zimske pneumatike i to osrednjeg kvaliteta (Kleber).
 
Motor najveći obrtni moment od 250 Nm ostvaruje već pri 1500/min radilice, a najveću snagu od 105 KS pri niskih 3000 o/min. Inženjerima je očigledno primarni cilj bio trajnost agregata. Pomaže mu i zaista izvrstan menjač sa šest stepeni, koji se šalta brzo i precizno, a još je važnije što je idealno usklađen sa mogućnostima motora. Kad jurite 100 km/h u šestoj brzini, broj obrtaja radilice je tek na 1.600 o./min. Presretači tolerišu 140 km/h, a tada ste na 2.300 o./min. Pri 120 km/h troši samo 4,2 litara, naravno u šestoj brzini, na ravnom. Na ozbiljnom usponu, motor lepo ubrzava i u šestoj brzini. Pristojno veliki nagib od 4,5, šesti stepen prenosa, brzina kretanja 140 km/h – malo odlučnije dodavanja gasa, i igla brzinomera bez poteškoća ide ka oznaci od 160 km/h (dalje od toga ni makac). To je većini prosečnih vozača sasvim lepo i dovoljno.

DSCN8332Stvoren je da ga vozite brzo: 195 km/h je normalna putna brzina za Audi A3.

Vožnja je bila neverovatno ugodna i dovoljno brza – nije mi bilo dosadno za volanom Audija A3. Odličan ESP, odlična trakcija, ugodno debeo kožni obruč upravljača (naravno morate ga doplatiti, cena je prava “sitnica” 392 € molim) ulivaju vam poverenje a, što je najvažnije, tu su i odlični farovi za maglu, jednako efikasni kao kod Golfa VII i jedni od najboljih u klasi, koji čine da vam vožnja bude pravo uživanje.

Audi najviše voli autoput – to je sasvim jasno

Šum vetra je jedva primetan, a aerodinamika je izvanredna. Ogibljenje je priča za sebe – veoma je sigurno, a uz to i jako dobro apsorbuje neravnine sa puta, što čini veoma tiho. Neprijatnih vibracija na volanu nema, pa ćete pomisliti da u Srbiji imamo pristojan autoput što je, naravno, daleko od istine.

DSC_3102Razumljivo, pošto dolazi iz Nemačke, Audi je rođen za autoput: 1.6 TDI je pravi izbor.

U gradu ga je zadovoljstvo voziti: motor nudi zavidan nivo elastičnosti, ali imajte na umu da ipak nema obrtni moment kao 2,0 TDI motor. Zato pre preticanja ipak odaberite pravi stepen prenosa. Ubrzanja su odlična. Baratanje ručicom menjača je zabavno poput gledanja finala svetskog prvenstva u fudbalu, a okruženi ste samo vrhunskim detaljima.

DSC_3144Šta ona kaže: Ekonomičan, moderan, vrhunski izrađen automobil za one koji žele samo najbolje, i ništa manje od toga. To je u najkraćem opis ove nemačke limuzine. Jedan od njegovih najboljih kvaliteta je zvučna izolacija: neverovatno, ali u ovom Audiju je manje je bučno nego u Mercedesu CLA!

DSC_3129Šta ona kaže: Audi A3 Limousine je više od statusa i dobrog ukusa.

Automobil minimalno prenosi vibracije do putnika, čak i kada se, nažalost, vozite po Srbiji. Koči nestvarno dobro. Elegantan automobil za sve koji se baš tako osećaju i pritom imaju mogućnosti da to i svakodnevno pokažu. Audi može da se pohvali i jako dobrom garancijom, i to je ono što Mercedes na žalost nema.

Garancija:                                                                
–        4 godine ili do pređenih 150.000 km (bez ograničenja kilometraže u prve dve godine), u zavisnosti od toga koji uslov pre nastupi
–        3 godine za oštećenja laka, ukoliko nedostatak nije rezultat spoljnih uticaja i / ili nedostajuće nege
–        12  godina na prorđavanje karoserije, bez perforacija

Garancija mobilnosti:

Uz vozilo dobijate i garanciju mobilnosti koja važi širom Evrope sve dok održavate vozilo u ovlašćenim Audi servisima. Audi garancija mobilnosti obezbediće u slučaju potrebe, pomoć na putu, šlep do najbližeg Audi servisa, zamensko vozilo, smeštaj u hotelu i još mnogo toga. Više informacija u brošuri Garancije mobilnosti. (uslovi garancije važe uz redovno servisiranje i održavanje vozila u ovlašćenim Audi servisima)

Kome je namenjen ovaj automobil?

Racionalni, uspešni menadžeri kojima je stalo do imidža i statusa imaju konačno limuzinu po svojoj meri. Iako je ona samo verzija kompaktnog Audija A3, ipak nudi limuzinski filing za volanom. Kod ovog automobila je sve otmeno, kvalitetno i brižno izrađeno. Ako ste “bolesni” perfekcionista, samo će vas ovaj automobil zadovoljiti u premijum C segmentu.

DSCN8350Budite fer prema sebi – kupite kvalitetan auto Audi A3, a Škodu ostavite sirotinji.

Ovaj automobil je osmišljen da se dopadne. Nepravedno je reći da je konstruisan samo za pokazivanje i hvalisanje, jer je auto fantastičan. Audi A3 Limousine je za one kojima je A4 prevelik i preskup. Iako u potpunosti prati stil većih limuzina iz kuće, uprkos tome, on ne deluje ni odveć agresivno, ni prepotentno – ima stila i jednostavno se uvlači pod kožu. Audi nikad nije bio jeftin, niti namenjen svakome.

DSC_3206Dužinom 445,6, širinom od 179,5 i visinom od 141,5 cm Sedan je 14,5 centimetara duži i po centimetar širi i niži od kompaktnog A3.

DSC_3112Tradicionalni kupci Audija biće ponosni što njihov omiljeni brend ima najbolji automobil u klasi. To će im biti sasvim dovoljno da i u narednim godinama ostanu verni svojim “krugovima”.

Porsche Beograd-Ada vas očekuje na test vožnji baš ovog Audija. Najavite se putem telefona 011/35-30-410 ili preko sajta www.porsche-ada.rs.

thumbs-upVeoma štedljiv, uglađen i dovoljno elastičan 1,6 TDI agregat. Fantastičan, izuzetno precizan i dobro usklađen šestostepeni manuelni menjač. Veoma udobno oslanjanje i još bolja i temeljnija zvučna izolacija. Dinamičan, stabilan, upravljiv. Vrhunske kočnice, ubedljivo najbolje u klasi (zaustavni put samo 33 m pri brzini od 100 km/h) i jednako moćni farovi. Odlična pasivna (95% na EuroNCAP kreš testu) i aktivna bezbednost. Izuzetno pregledni instrumenti. Veoma mekana pedala kvačila. Odlično drži cenu, brzo se preprodaje. Vrlo dobar imidž. Velika autonomija zahvaljujući prosečnoj potrošnji od 5,6 litara. Gotovo savršen start/stop sistem sa rekuperacijom energije, jednako dobar kao kod Mercedesa. Bogata serijska oprema paketa Ambiente. Audi A3 Limousine je bolji od Mercedesa CLA kada se sve ocene saberu.

thumbs-downZadnja klupa prosečno udobna, krov će vam kvariti frizuru, a nećete znati ni gde sa kolenima. Prosečna nosivost kvari odličan utisak. Kaseta ispred suvozača je zaista mala i postavljena isuviše nisko, tako da stvara osećaj skučenosti. Upravljač nudi lošiji fidbek od onog na Mercedesu CLA. Ogibljenje ne može da se poredi sa onim na BMW-u serije 1, kada je nagla promena pravca u pitanju – bavarski automobil je zahvaljujući zadnjem pogonu tu nenadmašan. Prečnik okretanja bi mogao biti manji. Električna kočnica sa tasterom je ipak za “penzionere”, meni se nije dopala. Kasko neizbežni dodatni troškovi za Audi u Srbiji. Osnovni Attraction paket je za ovu klasi siromašan. Cena dodatne opreme je paprena: parking senzore pozadi treba platiti čak 435 €, bord kompjuter se doplaćuje 245 €. Cene delova i servisa nisu niske. Preglednost nije sjajna. Garancija od dve godine iritira – zar samo toliko za automobil koji košta više od 22.000 €?

Cena: od 22.026 €

[table]DIMENZIJE : SPECIFIKACIJE
Dužina: 4.456 mm
Širina: 1.796 mm
Visina: 1.416 mm
Međuosovinski razmak: 2.640 mm
Prtljažnik: 425/880 l
Težina: 1.330 kg [/table]

najbolji-_auto_logo_670-[table]MOTOR : SPECIFIKACIJE
Zapremina: 1.598 ccm
Snaga: 105 KS pri 3.000 o./min
Obrtni momenat: 250 Nm u intervalu 1.500 do 2.750 o./min.[/table]

audi-najboljiauto-com-todorovic[table]PERFORMANSE : SPECIFIKACIJE
Ubrzanje od 0 do 100 km/h: 10,9 s
Maksimalna brzina: 195 km/h
Potrošnja (fabričko obećanje): 3,9 litar
Potrošnja na testu: 5,6 litara[/table]

Euro NCAP kreš test: 5 zvezdica

[table]Prosečna ocena: 4,6
Dizajn: 5,0
Bezbednost: 5,0
Motor i menjač: 5,0
Performanse: 4,5
Potrošnja: 5,0
Cena i garancija: 4,5
Udobnost: 4,5
Ponašanje na putu: 4,5
Kvalitet i pouzdanost: 5,0
Ponuda prostora: 4,0[/table]

vodic-za-kupovinu-automobila[table]Opšti utisak: 5,0
Paleta motora: 3,5
Mogućnost dalje prodaje: 4,5[/table]