Petrović: Koji automobil iz C segmenta?

Poštovani g-dine Todoroviću, pre svega hvala na Vašoj divnoj rubrici i temeljnim odgovorima. Pravo je uživanje čitati ih , čak i onda kad vas trenutno ne interesuje kupovina automobila 🙂 Moja četvoroclana porodica ( sa dvoje male dece ) bi da promeni auto. Sada vozim Renault Megane 1.6 98 god. , kupljen polovan i u njega sam naknadno urgadio plin ( lambda kontrol ). Prelazimo ne više od 15.000 godišnje uz najčesce gradsku voznju. Moji favoriti su opet Renault Megane ( restyling 2006 – ) , Ford Focus II ili Astra H ( za Toyotu ili Mazdu, na zalost, nemam dovoljno para). Treba mi bezbedan i komforan auto ( prostora nikad dosta za stvari ) cije odrzavanje nije previse skupo. Pomozite da odlucim da li da idem ka benzincu , koji je u startu verovatno manje presao i pretpostvljam da je jeftiniji za održavanje i da mu stavim sekvent ili da isprobam srecu sa comon-rail dizelasima ( i tako dobijem ceo gepek i bolje performase ) pa kako bude..Strah me je mi ovi osetljivi dizelasi ne donesu vecu glavobolju a menju uštedu. Veliki pozdrav i hvala unapred na odgovoru, porodica Petrović.

Odgovor Aleksandra Todorovića: Gospodine Petroviću, pre svega hvala na zanimljivom pitanju, i hvala na pohvalama. Nije lako odgovoriti na sva vaša pitanja, posebno jer mi nista napisali šta vam je kod automobila najvažnije, koje su to osobine koje posebno cenite, i naravno niste napsiali šta očekujete od automobila kada su performanse u pitanju.

Renault dugi niz godina konstruiše bezbedne automobile, i pretposlenje generacija Megane sa “pačijim repom” je model koji nudi dovoljno bezbednosti vašoj porodici. Megane nudi i najviše komfora, udobnosti u “Gofl” klasi, tako da ako ste jednom vozili Renault, bićete zadovoljno samo Renaultom, osim ako ne skupite dovoljno para za Mercedes ili Volvo.
 
Ford Focus je pravi vozački automobil, ja ga prosto obožavam ako to smem reći. Ponaša se u krivinama veoma neutralno, ima sjajne kočnice, najprecizniji servo upravljač u klasi, odlične menjače, i jako dobre motore, nejgov dizel 1.8 TDCi je malo grub, ali neuništiv. Focus je jako tvrd, nije dovoljno udoban za naše puteve, prenosi svaku rupu do putnika, i ne vole ga naši majstori, što znači da ćete sa njim morati u dobar Fordov servis. U proseku delovi za Focus nisu skupi, ali ponekad cene nekih delova mogu vas izuju iz “cipela”.

Astra H je dobro izbalansiran nemački automobil, ako možete da “svarite” dizajn ovog Opela, odna ga obevezno uvrstite u uži izbor. Osnovni bentzinac 1.4 kao da pati od anemije, njega preskočite, onaj snažniji od 1.6 litara je dobar, malo bolji je dizel 1.7 CDTI pozajmljen od japanskog brenda Isuzu. Dinamična, upravljiva, sofisticirana i nadasve originalna Astra nudi mnogo, jedino ostaje pitanje – da li je sve to dovoljno da Opel bude vaš prvi izbor? Opel je sa dizajnom Astre H išao na sve ili ništa i time uspeo da privuče nove kupce. Prednjim krajem dominiraju velike svetlosne grupe i masivni branik koji se lepo nastavlja na “izbačene” blatobrane. Agresivni dizajn nastavlja se celim bokom vozila, dok se krov naglo spušta kao kod kupea i završava lepo oblikovanim zadnjim, petim vratima koja se duboko “usecaju” u zadnji odbojnik. Kada otvorite velika, masivna i prilično teška vrata pred vama je jedan uredan, kvalitetan i hladan nemački enterijer.

Ako ste i na trenutak imali neku sumnju u vezi sa poreklom ovog automobila, ona će nestati istom kada ugledate kokpit izrađen od kvalitetne plastike, mekane na dodir. U stalnom trvenju sa večitim rivalom Golfom, Opelovi inženjeri su se opredelili da prvo pobede u enterijeru i u tome su definitivno uspeli. Dok drugi automobili kompakt klase kaskaju sa standardima koje je postavilo “njegovo visočanstvo”, VW Golf V, Astra III uspešno postavlja nova merila, pa i svome uvaženom nemačkom rivalu.

Astra treće generacije je praktično projektovana za brze autostrade, jer se u ovom automobilu ne oseća neprijatna buka ni pri brzinama većim od 180 km/h. Štaviše, zvučna izolacija je toliko temeljna, da se inače relativno glasni dizelaš intenzivnije čuje samo kada je hladan. Nečujno je takođe i oslanjanje, koje je po nemačkim standardima tvrdo i sigurno. Stabilnost Astre je uzorna čak i pri velikim brzinama.Treba pohvaliti i pitomo ponašanje automobila pri nagloj promeni pravca. Ovu Astru je gotovo nemoguće izbaciti iz ravnoteže, bar ne sa ovim agregatom. ABS sistem se ne aktivira prerano, što znači da možete kočiti na granici, a upravljač je dovoljno brz da eventualno korigujete greške, mada ipak nije sportski kao na Focusu II . Pored pet osvojenih zvezdica na EuroNCAP testu, nova Astra svojim pomalo robusnim izgledom opominje vozače koji vam dolaze u susret. Međutim, pomenuti dizajn takođe izaziva ostale vozače, sa dejstvom ekvivalentnom efektu koji dobijate kada mahnete crvenom krpom biku ispred očiju. Dakle Astra H je za preporuku!

Focus II nasledio je model prodat u preko četiri miliona primeraka koji se mogao podičiti titulom automobila godine, priznanjem TÜV-a za najpouzdaniji auto do 3 godine starosti i izuzetno dobrim i naprednim ogibljenjem. Ponoviti takav uspeh nije bilo lako, uprkos činjenici da je Focus II razvijen na potpuno novoj platformi koju deli sa Mazdom 3, Volvoom S40 i C-Maxom.

Dizajn novog Focusa sa jednako oštrim linijama kao kod prethodnika izgleda modernije, svežije i za nijansu atraktivnije. Izvrstan enterijer sa kvalitetnim materijalima i odličnom finalnom obradom dodatno popravlja utisak o automobilu. Kada zatvorite masivna vrata, iznenadiće vas “tup” zvuk koji se obično čuje kod znatno skupljih limuzina. Pozicija za volanom se izrazito lako pronalazi, a vidljivost sa vozačevog mesta je zadovoljavajuća. Na auto putu leži kao prikovan za asfalt zahvaljujući tvrdom ogibljenju, a aerodinamika je takođe odlična. Posebno treba pohvaliti osećaj na upravljaču kod velikih brzina, koji pruža dovoljno povratnih informacija šta se dešava pod točkovima. Prijatno iznenađuje i prosečna potrošnja, koja je nakon napornog trodnevnog testa iznosila 6,9 litara evro dizela. Ovo me je posebno iznenadilo, jer je putni računar odmah po preuzimanju vozila pokazivao 7,4 litra (1.8 TDCi)

Ugodnoj vožnji dodatno doprinosi odlična zvučna izolacija (20% je tiši od prethodnika zahvaljujući debljim staklima i dvostrukom sistemu zaptivanja vrata), a sigurnost je obezbeđena zahvaljujući odličnim kočnicama, koje pri brzini od 100 km/h Focus zaustavljaju za samo 37,5 metara (napred samoventilirajući, pozadi puni diskovi).

Čvrsta Focusova karoserija (oprema Sport obuhvata četiri vazdušna jastuka i vazdušne zavese) je na EuroNCAP kreš testu zaslužila pet zvezdica, odnosno ukupno 35 poena, od kojih je čak 16 poena pripalo za frontalni sudar, čime je Focus II svojevrsni rekorder u kompakt klasi kada je sigurnost putnika u pitanju.Očigledno je da je znanje inženjera iz Volvoa (pripada Fordu) tome dosta doprinelo. Focus II 1.8 TDCi je vraški dobar i upravljiv automobil, čija je najveća mana neuverljiv ili možda čak i pomalo “ružnjikav” dizajn. Međutim, verujem da pravim vozačima izgled kompaktnog Forda neće nimalo smetati, utoliko pre što će ga voziti sa velikim zadovoljstvom.

Kompaktni Renaultov bestseler Megane II godinama se uspešno prodavao širom EU u nekoliko karoserijskih izvođenja. Velika paleta odličnih agregata samo upotpunjuje Renaultovu ideju da sa Méganom II ponudi “idealan” automobil za skoro svakog. Iako se naši kupci mnogo češće odlučuju za Berlinu, odnosno verziju sa petoro vrata i sa motorima skromnije snage, najbolji izbor je motor 2.0 dci. Mégane II je bio podvrgnut kuri podmlađivanja, odnosno fejsliftingu: pored stilista, veliki trud su uložili i inženjeri Renaulta, koji su ugradili pouzdaniju elektroniku, nove senzore, bolje filtere ventilacije i ono što se primeti već nakon nekoliko krivina – novu letvu volana. Novi servo upravljač je manje podložan vibracijama sa puta, ali i primetno direktniji i progresivniji, tako da je “bezosećajna” servo asistencija poslata u istoriju. Mégane II ima kočnice otporne na fading, a ESP sistem dolazi kao deo serijske opreme i, što je još važnije, veoma se efikasno aktivira. Međutim, i bez preciznih merenja moguće je ustanoviti da Renault ima iznimno udobno oslanjanje, pa na dugotrajnim putovanjima izuzetno malo zamara putnike.

Renault se može pohvaliti i sa maksimalnih 5 zvezdica osvojenih na EuroNCAP kreš testu i 33 poena, čime se svrstava u grupu najbezbednijih automobila.

Kod nas se obično misli da su “francuzi” skupi za servisiranje. Međutim, cene rezervnih delova ovo demantuju. Pored toga, Mégane II sa dCi agregatima solidno drži cenu i prilično je tražen na tržištu polovnjaka: izgleda da su i naši vozači shvatili da još neko pored VW-a ume i može da napravi pouzdan, štedljiv i snažan turbo dizelaš. Kada se uzme u obzir umerena nabavna cena, lako je doći do zaključka da Mégane II bez sumnje predstavlja odličnu kupovinu u ovoj klasi vozila.

Moja procena je da bi sa Meganom II bili najzadovoljniji, jer ste se već navikli na Renault. Zadovoljni odgovorom?

Ostavite komentar