Lancia Musa ili Opel Meriva, koji nudi više?

Odgovara Aleksandar Todorović: Poštovani g.Milovane Vračariću, Lanica Musa je zapravo Fiat Idea, samo malo brižljivije napravljena, sa kvalitetnijim materijalima i u proseku boljom opremom. Možda ste primetili da sam u nekoliko navrata pozitivno opisovao Lanciju Lybru, koja košta manje nego što vredi, pa me zato i pitate za Lanciju Musu. Lanca Musa nudi dobar nivo kvaliteta, nema jeftine plastike kao kod Fiata, ali ima upotrebljiv prtljažnik od 320 litara, kao modela Fiat Idea, sa kojom deli sve bitne komponente, od motora i menjača, do platforme.

PITAJTE ALEKSANDRA TODOROVIĆA (POŠALJITE PITANJE, KLIKNITE OVDE)

POSTAVITE DRAGI ČITAOCI I VI PITANJE (KLIKNITE OVDE).

testovi-automobila-net

Ako oborite zadnju klupu imate na raspolaganju čitavih 1.420 litara kada (Meriva nudi 1410 l). Sistem FlexSpace omogućava da se zadnja sedišta jednostavno spakuju u pod. Time nastaje potpuno ravna površina. Toliko mnogo tovarnog prostora pre svega treba da zahvali velikoj visini od čak 166 cm.

Fiat Idea izgleda manje atraktivno od Lancije Musa.  Musa ima instrumente koji su centralno smešteni, sa klasičnim – analognim pokazivačima, koji su malo daleko od očiju vozača, i manje pregledni nego kod ozloglašenih digitalnih instrumenata. Plastični materijali su dvobojni, deluju  kvalitetno.

Doduše mesta za sitnice ima zaista puno, u vratima, između i ispod sedišta i ispred volana. Usmerivači vazduha su dovoljno veliki, a pri tome su odlično raspoređeni i samo olakšavaju posao odličnoj automatskoj klimi. Ergonomija vozačkog prostora zaslužuje čistu desetku – sedi se visoko na inače udobnim sedištima, a ručica menjača je gurnuta napred – ka centralnoj konzoli, dok su između sedišta nalaze dva udobna naslona za ruke. Pozadi ima dovoljno mesta za kolena, i dve odrasle osobe mogu uživati u punom komforu koji se inače očekuje od većih i skupljih automobila. Musa je udobnija od Merive.

musa KOKPITBenzinski motor od 1.4 litra (Lancia koristi Fiatove agregate) treba naterati u visoke obrtaje ako želite iole ozbiljnija ubrzanja, a to isizkuje čestu promenu stepena prenosa. Razlog je lako pronaći – maksimalni obrtni moment se postiže tek pri visokih 4.500 o/min, a pored toga vozilo je teško 1.240 kg. Međutim na brzinama od 120-130 km/h, motor se vrti na njemu prijatnim obrtajima, te ubrzava prilično odlučno, i to u petom stepenu prenosa koji nije predugačko izračunat. Ogibljenje je mnogo više podešeno za brza putovanja, nego za grad što nas je malo začudilo, dovoljno mirno apsorbuje manje neravnine na auto-putu, dok je prelaženje preko ležećih policajaca uprkos 15-icama prilično neugodno. Do nekih 150 km/h ubrzava odlučno, a za maksimalnih 175 km/h je potrebno malo više strpljenja. Na manjim brzinama (oko 100 km/h) je nešto bučniji od konkurencije. Potrošnja je u proseku manja od 8 litara. U prevodu konkurencija sa mirisom benzina troši više! Ako tome pridodamo prilično dobre kočnice koje se lako i precizno doziraju, te upravljač sa dobro znanim siti modom (može se bukvalno okretati jednim prstom), utisak je sve u svemu dobar.

Opel Meriva jeste primetno kvalitetnija, i u svim segmentima bolja. Meriva je pouzdanija, stabilnija, okrektnija, manje se kvari, i u proseku bolje drži cenu. Opelovi benzinski motori su takođe bolji. Ako kupujete minivan, koji zaista nudi bezbroj prednosti u odnosu na kompakt (Stilo, Astra), odaberite Merivu, jer je za klasu bolji automobil, gotovo u svakom pogledu. Motori koji se nude u Merivi su pouzdani, počevši od benzinca 1.6 sa 87 KS koji ne puca od snage ali ravnomerno i uglađeno radi, i više je nego prihvatljiv onim vozačima kojima nisu bitne perfomanse, već samo kvalitet i pouzdanost uz umerenu cenu. Druga dva benzinska motora su daleko jača od 1.6 i 16 ventila sa 100 KS i najjači od 1.8 litara i ubedljivih 125 KS sa kojima Meriva postiže i maksimalnu brzinu od 192 km/h, uz prosečnu potrošnju od 8,2 litra, što je dobar rezultat uzevši u obzir snagu i težinu vozila od 1305 kg. Motor 1.8 16 V je iz serije Ecotec, sa dva bregasta vratila, i maksimalnim obrtnim momentom od 170 Nm pri 3.800 o/min. Motor se rado vrti, tih je i ima izrazito blagu krivu obrtnog momenta koja isporučuje 150 Nm u rasponu od 3.000 o/min do čak 5.600 o/min, što u prevodu znači da je motor ne samo elastičan, već i da ima umerenu potrošnju čak i kada se motor nateruje u visoke obrtaje, odnosno kada se vozi oštro. Maksimalna potrošnja u gradu je ispod 11,0 litara što je odlično. Za one vozače koji žele da troše malo, u ponudi je već od ranije poznati dizelaš 1.7 DTI koji ima 75 KS, i prosečno troši 5,4 litara euro dizela. Perfomanse ovog modela su dovoljne za tečnu vožnju, pa čak i maksimalna brzina od 160 km/h daje mogućnost da se i pretekne po koji automobil. Za one zahtevnije nudi se i moderni 1.7 CDTI od 100 KS koji nudi ubedljive perfomanse uz nisku potrošnju od samo 5,3 litara. Da ne bude zabune sa ovim jačim motorom Meriva troši manje na otvorenom jer je motor manje opterećen, zahvaljujući ogromnom obrtnom momentu od 240 Nm koje razvija pri 2.300 o/min. U gradu je štedljiviji slabiji motor, ali je razlika minimalna. Jači dizelaš podpomognut turbo punjačem pogura Merivu do 175 km/h, i obezbeđuje joj ubrzanje do stotke za 12,0 sekundi.

Koji god motor odabrali ono što sigurno dobijate u ovom Opelu je precizan upravljač, kao i moćne kočnice koje zaustavljaju vozilo u svakom trenutku sigurno, a podatak da joj je potrebno samo 39,0 metara do zaustavljanja pri brzini od 100 km/h govori sam za sebe. Snaga kočenja se lako dozira, a vozilo ne gubi pravac čak i kada se naglo koči pri velikim brzinama. Na auto putu vozilo leži fantastično iako ima relativno visoko težište. Meriva je i okretan automobil, što je u gradskoj vrevi itekako od pomoći. Nemojte zaboraviti da je polovan automobil pre svega polovan auto, i da morate da mu odmah nakon kupovine uradite veliki servis.

PITAJTE ALEKSANDRA TODOROVIĆA (POŠALJITE PITANJE, KLIKNITE OVDE)

POSTAVITE DRAGI ČITAOCI I VI PITANJE (KLIKNITE OVDE).

najbolji-_auto_logo_670-1

TESTIRALI SMO: Kia Sorento 2.2 CRDi AWD

TESTIRALI SMO: Volvo XC90 D5 AWD

TESTIRALI SMO: Kia Sportage 2.0 CRDi AWD

TESTIRALI SMO: Nissan X-Trail 1.6 DCI X-Tronic

Želim polovnjak od 6.500 evra da bude kao nov!

Da li je Auris bolji od Mazde 3 i ceed-a?

Šta kupiti: Alfu 159 ili Vectru?

Kupujem Megane IV – Zašto samo 3,5 za kvalitet?

Dajte mi savet: Benzinac , dizelaš ili plin?

EGR Ventil: Sve o njemu

Polovni: BMW koji nije za preporuku

ODGOVORE i PITANJE ČITAJTE NA  SAJTU TESTOVIAUTOMOBILA.RS (KLIKNITE OVDE) i Najboljiauto.COM

PITAJTE ALEKSANDRA TODOROVIĆA (POŠALJITE PITANJE, KLIKNITE OVDE)

POSTAVITE DRAGI ČITAOCI I VI PITANJE (KLIKNITE OVDE).

Svi mi kažu beži od Francuza – Zašto?

Honda Accord Vs Volvo S60 Vs CR-V

Koji auto kupiti za 4.500 evra?

Polovni automobili: Šta kupiti za 1.000 evra?

Bojan Vukosavljević: Uporedite mi Lagunu i Megane

Koje ulje da sipam u Focus II?

Polovni automobili za 2.000 evra

Da li je Toyota zaista kvalitetna?

Šta kupiti: Alfu 156 ili Volvo V50?

Da li da kupim Mitsubishi Colt ili Daihatsu Sirion?

G.Todoroviću preporučite mi karavan za 4.000€

Plivajući zamajac: sve prevare 

Pitali ste A.Todorovića: Grande Punto 1.2 Vs Clio 3 1.2 16V?

Renault Capture ili Škoda Yeti?

Remont plivajućeg zamajcaajstora

PITAJTE ALEKSANDRA TODOROVIĆA

Kupujem polovan automobil: šta da kupim Peugeot 406 ili Lybru?

Polovni automobili: G.Todoroviću uporedite mi Accord 2.0 i Octaviju II 1.9 TDI

Golf V bolja kupovina od Focusa i Astre H ili ne?

Ford Kuga 1.5 EcoBoost troši 12 litara?

Pitanje iz Travnika: Qashqai 1.2 Vs Qashqai 1.5 DCI

Da li kupiti Mondeo 1.8 TDCI sa 143.000 km?

Kakva je Opel Vectra C?

Polovan automobil: Dodge Caliber 1.8

Šta kupiti: Accord, Avensis, Lacetii ili…

 

Ostavite komentar