Kad se menja ulje?

Jedna od glavnih tema svih zaljubljenika u automobile, pa i kod onih koji to nisu je kada se menja ulje? Pošto je to veoma popularna tema, hajde da je ponovo obradim. Naravno, velika većina Srba samo doleva ulje, tako vozi decenija, auto ide, a to rade i taksisti. Takav auto kada oglase da ga prodaju, obavezno napomenu da je redovno održavan i da je kao nov! Ali takvi smo mi ljudi, i čini se da ako nisi prevarant i mulator, izgledaš čudno! Po cenu da proglase čudakom ja preko dve decenije savetujem naše vozače kako da boljje održavaju svoje ljubimce, i kako da izbegnu prevaru prilikom kupovine automobila. Onim odabranim sam i nalazio dobre polovnjake koji lepo služe više od jedne decenije. Piše: Aleksandar Todorović urednik.

 

Pitajte Aleksandra Todorovića

Tražim najbolji polovnjak za vas!

RAČUN: 105000000250737463
AIK Banka Aleksandar Todorović

Kupovina automobila procedura – Preko A.Todorovića!

 

 

 

Zašto se preporučuje servisni interval na 10.000 km?

 

Ako želite da produžite životni vek motoru, odnosno da sačuvate vaš motor od prekomernog habanja, najbolji način za to, je da menjate ulje, filter ulja i filter goriva na 10.000 km, odnosno i na manje kilometara ako auto uglavnom vozite po gradu. Ako ste ikada videli kako izgleda ulje posle 15 000 km, uplašilo bi vas  velika gustina ulja! Dok kod ulja koje se ispusti posle 9.000 ili 10.000 km to nije slučaj! Ako ste i dalje rešeni, da ulje menjate na 15.000 km ili 20.000 km obratite pažnju koliko ima veću gustinu. Boja ulja ne govori puno. Ona se promeni čim sipate potpuno novo ulje, i pustite da motor radi nekoliko minuta. Piše: urednik Aleksandar Todorović.

Dušan Sremčević: Aleksandar Todorović je profesionalac!

Pitajte Aleksandra Todorovića

Tražim najbolji polovnjak za vas!

Za rubriku Pitajte NOVI RAČUN: 105000000250737463 AIK Banka

Bojan Tokić: Todorović mi je našao odličan auto!

Kako najbolje održavati automobil?

Toyota Yaris ili Mazda 2?

G.Todoroviću: Eko pneumatici vrede ili ne?

Kako izabrati polovni automobil?

Kakav je Roomster u odnosu na Logan MCV?

Poređenje:Honda Jazz 1.4 i Civic 1.4

TESTIRALI SMO: Ford Focus 1.6 TDCi

Testoviautomobila.rs: Da li je Ibiza bolja od Punta?

Otkrivamo vam zašto nije mudro ugraditi gas

Plivajući zamajac za Škodu košta 2 100 maraka?

Koji polovan auto odabrati: Scenic ili Accord?

Alfa Romeo 159 nije Best Buy – Scenic možda jeste

Koji auto preporučujete za 3.500€?

Saveti za kupovinu polovnog automobila

Da li preporučujete 406 Coupe sa dizel ili benzinskim motorom?

Grande Punto ili Ford Focus?

Kupovina polovnog vozila

 

Proizvođači automobila sve više produžuju servisne intervale, pa je promena ulja na svakih desetak hiljada kilometara već godinama standard industrije.

Iskusni mehaničari, međutim, ne sumnjaju – ono što možete da uštedite ređim menjanjem ulja, po pravilu morate da potrošite na kasnije popravke motora – osim ako ne uspete da prodate auto pre toga. Srbi vole da zamene ulje pre prodaje, ali i da sipaju mnogo aditiva koji smanjuju dimnost, i pobošljavaju hladni start. Kad sledeći put zamenite ulje, shvatiće kakvo je pravo stanje motora. I to tako traje decenijama. Ali postoji naravno nekoliko načina da se utvrdi pravo stanje motora. Ako niste iskusni mehaničar, to nećete moći, jer današnji Euro 4, Euro 5, Euro 6 motori toliko imaju dobru elektroniku, koja uspeva da automatski podesi parametre rada motora, tako da ne primetite ništa. Motor radi ravnomerno, lepo prima gas. Dizne ubacuju više goriva u cilindar koji je istrošeniji, na primer.

Što su intervali zamene duži, to je već habanje motora

Flotni kupci žele i kupuju, biraju modele sa dužim servisnim intervalima, radi manjih troškova. Ređe održavanje i zamena ulja znače više novca u firmi za ostala ulaganja – tako na to gledaju, na primer, oni koji su zaduženi za vozne parkove. A šta je s privatnim automobilima “običnih” vozača?

Ovde stvar više nije tako očigledna. Ako se radi o novom automobilu, koji prvi vlasnik ne namerava predugo da vozi, a ne zanima ga šta će biti s njim kasnije, korišćenje najdužih intervala između redovne promene ulja koje dopušta proizvođač može se isplatiti.

Da bi automobil služio što je duže moguće, intervale između promene ulja treba skratiti, isto kao u slučaju kada automobil više nije mlad ili se koristi uglavnom na kratkim relacijama. Ako ga vozite samo u gradu, skratite servisni interval zamene ulja na 7.000 km, odnosno na 5.000 km ako koristite mineralno ulje.

 

 

Ono što uložite u ulje, uštedećete kasnije na popravkama, i čišćenju DPF-a na primer. Jer sa novim ulje, motor se efikasnije podmazuje, brže dostiže radnu temperaturu i manje prlja filter partikularnih čestica.

Vredi napomenuti da su standardni intervali između dve promene ulja predviđeni za automobile u savršenom tehničkom stanju, koji se koriste u optimalnim uslovima. Dakle računa se da se ti automobili voze bar 70% na otvorenom putu!

Mnogi priručnici za automobile sadrže savete o tome kako skratiti intervale, npr. u situacijama kada se automobil uglavnom vozi na kratkim udaljenostima, u prašnjavim uslovima ili sa velikim opterećenjem.

 

Faktori koji utiču na interval zamene ulja

Važno pitanje koje često dobijam jeste interval zamene motornog ulja. Iako ćete ovu informaciju pročitati u uputstvu proizvođača automobila, važno je znati da postoje određeni faktori koji dodatno utiču na interval zamene ulja. Zato preporučujem da shodno uslovima u kojima vozite auto po potrebi skratite interval zamene (česta gradska vožnja, vožnja na planinama). Neki od najbitnijih faktora koji utiču na period zamene i potrošnju ulja je i stanje, starost motora. Ako je vaš auto prešao 200.000 km sigurno nećete menjati ulje na 20.000 km, već ćete skratiti interval zamene na 10.000 km ili čak i manje od toga. Ako vaš motor troši dva puta više ulja nego što je to propisano, skratite interval zamene na 5.000 km.

 

 

Nalazim polovni automobil za vas!

Dragi moji čitaoci, navršava se uskoro 21 godina kako nudim uslugu traženja polovnog automobila za vas! Dok sam pisao i uređivao list i sajt Mojauto, radio sam i deo vezan sa marketing, pa sam još u većoj meri sarađivao sa vlasnicima placeva. Nije mi bilo drago da vidim kako vraćaju kilometražu, kako maskiraju ozbiljne mane motora, automobila. Mehaničari su mi uvek maksimalno pomagali, ali oni nikako nisu svemogući. Ali tužno je što auto placevi mnogo manje varaju ljude, nego što to čine ostali kada prodaju svoj lični auto. Srbin je u stanju da vrati 400 000 km, da napuni auto aditivima, zameni ono najnužnije (naravno sa falš kineskim delovima), i da takav auto prodaje kao kola bez ulaganja! Na auto placevima za isti novac, u proseku (dakle navodim u proseku – jer svaki auto je za sebe) dobijate više, bar dobijate auto koji ima DPF (ozbiljni placevi odavno ne skidaju DPF i katalizator – ali UVEK PROVERAVAJTE!) i u koji su ugrađivani kvalitetni zamenski delovi.

 

Uvozi se svašta, ali zato sam ja tu, da vam proverim, i pronađem za vas najbolji primerak. Izbegavam da tražim automobile starije od 10 godina, jer to su islužena vozila, sa mnogo kilometara i potencijalnih skupljih i jeftinijih problema koji vam kidaju živce, i tope novčanik. Ali redovnim čitaocima, starim klijentima, onima koji su dobili bebu, ili imaju malu decu, izlazim u susret, i tražim automobile koji su stariji od 10 godina. Zašto sam odredio ovo ograničenje? Nije mala stvar tražiti i proverati polovnjake dve decenije! Mnogo je to vremena i mnogo polovnjaka. Pre korone, prosečna cena automobila koju sam tražio bila je 7.500 evra. Sada je tu negde oko 4.000 evra, toliko nam se srozao standard. Nikada se nije desilo za tih 20 godina da imam problem sa kolima koja su stara 4, 5 godina. Ni jedan jedini kvar, ni jedna jedina greška. Nemojte misliti da je lako naći dobar auto star 5 godina, jer i na njima ima brdo mana, ozbiljnih kvarova, ili kvarova u najavi. Ali sa svojim znanjem, iskustvom, i uz pomoć dobrih mehničara, sa kolima koja su stara 7,8,9 godina, bude po neki sitniji kvar, vrlo retko kvar koji traži dublje zavlačenje u džep. U svim tim situacijama, naravno da su vam na raspolaganju moji majstori, koji vas prime preko reda, i koji vam poprave samo to što se pokvarilo (majstori u Srbiji imaju neobičan način da zarađuju tako što vam zamene i ispravne delove) i za minimalnu cenu. To je ono što sigurno mogu da vam obezbedim. Neki moji klijenti se jave i sa najmanjim kvarom, i to rešimo brzo, kvalitetno i za malo nova. Neki drugi kupci, ljutiti što im se dogodio kvar od 100 evra posle godinu dana, biraju drugog, svog majstora, koji im popravku istog naplate 1 000 evra, ali to već nije moj problem. To je problem svakog od vas, koji misli da moji majstori nisu pošteni kvalitetni, i koji misle da auto star 10 godina ne sme da ima ni jedan kvar u godini dana! Imam i one koje smatraju da procureli amortizer, ležaj točka ne spada u redovno održavanje, i da je normalno da se to menja na tako starim kolima. Piše: urednik Aleksandar Todorović.

Ako želite da kupite pouzdan i proveren polovni automobil na pravom ste mestu. Ukoliko ne znate koji je najbolji model u klasi, koji motor najviše odgovara vašim potrebama, odgovore i savete dobijate besplatno putem e mail-a ukoliko me angažujete! Ukoliko želite samo odgovore na vaša pitanje, poređenje modela (do 3 automobila), plaćate PISMENI odgovor, cena je kao i do sada 6.000 dinara.

Što preciznije napišete pitanje, to će i odgovor biti direktniji, korisniji i za vas. Detaljne odgovore pišem onima koji me angažiju i svima ostalima koji imaju slične nedoumice oko izbora vozila, a pošalju sken uplate. Ako vam je hitno potreban odgovor, u roku od 24h cena je 12 000 dinara – za USMENI ODGOVOR – NISTE u obavezi da me angažujete  – dužina razgovora je 30 minuta. Ako želite da razgovaramo duže, recimo 1h, cena odgovora je 18 000 dinara.  Ukupna cena za traženje automobila zavisi od vašeg izbora modela. Ako zahtevate da vam tražim auto koji je redak na tržištu moj honorar je srazmerno veći.  – Cenu honorara formiram i u odnosu na cenu vozila koju vam tražim, nije isto za auto od 3.000 e i vozilo od 10.000 evra, to je takođe sasvim razumljivo. Najbolje je da prvo uplatite 6.000 dinara za odgovor, u kome dobijete deteljnu analizu modela, i tačan iznos mog honorara za traženje automobila. 

Dušan Sremčević: Aleksandar Todorović je profesionalac!

Pitajte Aleksandra Todorovića

Tražim najbolji polovnjak za vas!

Za rubriku Pitajte NOVI RAČUN: 105000000250737463 AIK Banka

Bojan Tokić: Todorović mi je našao odličan auto!

Kako najbolje održavati automobil?

 

 

 

Nije lako pronaći dobar, ili bar solidan polovni auto. Očekivanje većine vas su apsolutno nerealna. Prvi korak koji vam može pomoći je ako krenete od cene novog automobila, koji kupujete kao polova. Ako je cena novog vozila bila 35 000 evra, a vi kupujete takav star 10 i više godina i auto koji sada košta 3.500 evra, dakle on je 10% vrednosti novog automobila, što treba da vam bude znak, da je auto pohaban 90%. Dakle vrlo je blizu otpadu, ili možemu da kažemo vrlo brlizu je generalnom remontu svih mogućih delova, odnosno takav  auto nije rentabilan za eksploataciju, ulaganje. Itekako veliki problem imam sa kupcima koji su fiksirali u svojim željama jedan model, i tačka. Često je to onaj auto koji je najnepouzdaniji u klasi, i model koji ima brdo fabričkih mana. Ja tražim takav auto, želim da klijentu izađem  u susret. Ali se uvek pitam, da li je trebalo da pokušam sve da ga ubedim da postoje bolji, mnogo bolji automobili za novac koji ima. Ovaj drugi pravac mog savetovanja se završava na tri načina. Prvi je 1) Trošio sam bespotrebno silno vreme jer kupac želi samo auto koji mu se dopada – bez obzira što znam da za taj novac neće kupiti dobar primerak  2) Kupac pristaje da mu nađem neki drugi model koji se njemu NE dopada – to za posledicu ima da kupi auto koji mu se ne sviđa, nije zadovoljan, nije oduševljen, kvar od 100 evra doživljava kao da je generelna 3) Kupacc pristaje da mu nađem neku drugi bolji auto za taj novac – Ali kad mu nađem auto, odustaje od kupovine, jer ipak shvata da žarko želi auto koji je insitirao da mu ja nađem. U najvećem broju slučajeva tražim auto koji kupac želi. Tako je bolje za moje klijente, bar tog dana kada kupuju automobil. Dugoročno gubimo svi, i kupac, i ja, ali i diler koju mu je prodao relativno loš auto. Ja nađem najbolji primerak modela, tu nema sumnje, i nema greške. Svaki auto koji ja nađem, može da ga proveri vaš majstor, i može da se prebaci šlepom u vaš servis! Ali su RETKI iskusni mehaničari koji će vam reći kupi ovaj polovnjak ili nemojte ga kupiti! Jer je to veoma nezahvalan posao! Posao koji ja radim nije zahvalan, pun je rizika, problema. Ali nastavljam da ga radim, jer je 90% mojih kupaca zadovoljno kolima koje nađem, i meni je to veliki podstrek da nastavim da pomažem porodicama da dođu do solidnog automobila. Ako ste kreditno sposobni, uvek gledajte da kupite auto za više novca. Jer rata keš kredita je malo veća ako podignete 7000 evra umesto 5000 evra, ali je auto od 7 000 e često neuporedivo bolji od onog koji košta 5000 e, ako naravno govorimo o modelima koje ja preporučujem. Sigurno NE možete kupiti dobar Audi A6 za 7.000 evra, već možete kupiti krš, ali za 7.000 evra možete kupiti dobar Peugeot ili Ford na primer. Garanciju dobijate za automobile koji su stari 4, 5 ili 6 godina! Daje vam diler gde kupite auto. Jer diler bolje od mene zna koliko je dobar taj auto, diler zarađuje mnogo više od mene. I diler je lice koje vam prodaje auto, a ne ja. Za kola stara 10 i više godina, svaka garancija je nerealna. Neki dileri je daju, ali zahtevaju veliki servis u ovlašćenom servisu, zahtevaju da se svaki kvar tamo popravlja, i niz drugih nerealnih zahteva. A i kada ispunite te zahteve, diler ne želi da vam izađe u susret, iako je dao pismenu garanciju. Garanciju na dizne nemate ni kod novih automobila. Najgori su mi kupci službenih automobila. Celog života su vozili nova, i to službena kola. Sada im ja tražim kola za 4.000 evra, prilična stara,  sa puno km, koja nemaju ništa slično sa novim vozilima. Razmislite dobro, koliko mogu da vam pomognem, i da li vam znači da za to malo novca što imate dobijate preporuku, najbolji primerak za vaš novac i brižno održavanje. Nisam čarobanjak, i ne mogu da vam ponudim ono što vi želite, već ono što je realno, i iza čega mogu da stojim. Svaki auto možemo da prekontrolišemo 70%, maksimalno 80%. Ostalo je nagađanje.