Го посетивме авто салонот на Цитроен Автонова КАБ Белград

Салонот на Цитроен во Белград на улица Работничка бр. 22 е повторно во полн сјај. Новиот сопственик го наполни изложбено продажниот салон со најновите модели на Цитроен. Во овој салон никогаш немало подобар избор на автомобили. Комплетна серија на моделот DS е изложена, но тука се и редизајнираниот C3 и C4  кој што се на акција со многу примамливи цени. Имено мене не ме привлекоа цените (навистина се поволни) , туку фактот дека Србите можат повторно да купат Цитроен кај сериозен дилер. Ако помисливте дека KAB  е словенечка фирма сте се превариле. Тука купувата автомобил од македонска фирма. Ако можат Хрвати и Словенци да ни продаваат автомобили , можат и браќата по вера и менталитет Македонци. Секако не игра улога кој е сопственик на фирмата ниту тоа некого од нас го интересира и мене и вас, туку мене ме интересираше дали освен поволните цени во овој салон може да се добие и адекватна услуга, совет, помош, точни информации, а исто така сакав да проверам дали имаат тест возила на располагање. Тоа што јас милсам дека Охрид е најубаво езеро на целиот свет, тоа што јас ја сакам Македонија нема нималку да игра улога на оцената за овој салон. Знаењето на г-ѓица Слободанка Никчевиќ која ми посвети многу време е задоволително, но нејзината моќ за трговија е уште поголема. Секако тука има што да се види и на ова место ќе уживате рагледувајќи ги автомобилите.

Текст и слика: Александар Тодорович

Љубителите на автомобили во Белград знаат дека новиот салон на Citroen се наоѓа веднаш до салонот на BMW.Тестирањето на овој салон за мене беше вистинско уживање. Шармантната дама Никчевиќ е како порачана за овие француски автомобили затоа што рака на срце секогаш Цитроените се купувале  од срце, со емоции, а и купувачите на овие возила биле ексцентрични луѓе. Добро можеби малку претерува но добро е што Цитроен се враќа на корените бидејќи повторно во понуда има модели различни од конкурентите. Цитроен е повторно на прав пат на својот пат со филозофијата на Цитроен за автомоблите и животот.

OVAJ TEKST NA SRPSKOM JEZIKU MOŽETE DA PROČITATE OVDE (KLIKNI NA LINK DOLE:)

POSETILI SMO: Citroenov salon – Avtonova KAB, Beograd

Во салонот ги нема моите омилени автомобили како DS, CX, GS, кажуваат дека нивното место е во музеј. Нема ден да не помислам на некој од овие модели и не се сеќавам дека сум се возел поудобно во некој друг автомобил. DS 4 и DS 5  го враќаат изгубениот шарм на Цитроен и според цената го поставија Цитроен таму каде што му е местото над просекот.

Цитроен во Србија  е популарен бренд бидејќи кај нас отсекогаш имало доволно купувачи кој што ја почитувале авангардноста на овој француски произведувач на автомобили кој отсекогаш се трудел да биде поинаков од другите и во тоа успевал. Новиот Citroen C 4 не е оригинален модел како својот претходник затоа пак квалитативно претставува голем чекорнапред во сите параметри. Добар автомобил за жал не гарантира и добра продажба така е барем кај нас во Србија. Моментално Цитроен според бројот на продадени возила Цитроен се наоѓа во ZACELJU но тоа брзо ќе се смени бидејќи Автонова КАБ Македонија добро работи , а верувам дека продажбата во Србија ке биде неколку пати поголема.

По доаѓањето веднаш најдов место на пракингот и здогледав преубав Цитроен C Ulisee пред салонот , а не можев да не ги приметам и тест возилата C3 и C4. Немав време да ги провозам но добив информација од Г-ѓа Никчевиќ дека може веднаш да ми закаже тест возење за Цитроен C4 кој сакав да го купам. Иако дизел верзијата е на попуст дури 1500 € се загледав во бензинецот 1.4 и 95 кс бидејќи цената од 12 900 €е навистина примамлива , а тоа е многу помалку од конкурентот Пежо 308.

Салонот за автомобили е доволно голем и понудата на автомобили е одлична. Сите модели се тука недостасува само еден автомобил . Дојдете во салонот и погодете кој е тој модел.

Складно беше облечена и продавачката во салонот, дрес кодот беше почитуван знаци како и односот према купувачот. Пријатна, љубезна, расположена беше и г-ѓа Никчевиќ секако и позитивно расположена за раговор. Од неа нема да добиете технички детали бидејќи не е шеф на сервисот , а продавачката умее да слуша и да ги процени потребите на купувачот.Кога и напоменав дека често патувам со преполн багажник и 4 возрасни особи веднаш ми препорача да доплатам за посилниот мотор од 120 кс. Кога од оваа шармантна дама дознав која е разликата меѓу Atraction  и Confort опремата сфатив дека средниот пакет е подобра опција за купување и почнав да размислувам за дизел верзијата 1.6 HDI со 92 кс. Оваа дама ја почитуваше и конкуренцијата и ниеднаш не кажа лош збор за друга автомобилска марка иако Цитроен има максимални 5 * а Рено Меган само 3, ако смеам да забележам.  

DSCN0819Бев воодушевен од односот кон мене бидејќи пред неколку години кога бев во истиот салон (а тој беше во сопственост на Витрогрупа) морав да се адаптирам на односот на продавачот кој навистина беше нервозен и немотивиран а имаше само неколку возила во салонот. Ситуацијата во Србија е катастрофална лоша и едвај опстануваат само неколку најдобри дилери. Просечните изгледа се осудени на катанец , а оние што не можат да понудат ниту просечна услуга на потенцијаните клиенти незнам дали и до кога ке успеат со минус на нивните сметки. Автонова КАБ влезе во реката со многу крокодили на пазарот со наместени тендери и купувачи на кој што камата од 5,88 % колку што нуди Финдоместик банка превисока (тоа е најдобра понуда што ми ја даде Г-ѓа Никчевиќ).

Витро Група е сега историја кога е Цитроен во прашање. Јучит исто така не успеа да го промовира Цитроен на вистинскиот начин. Преостанува да видиме дали Автонова КАБ ке има доволно ресурси да преживее во овие оскудни времиња бидејќи со цените што ги нуди за C3 и C4 тие немаат заработувачка, а без неа им следува судбината на гореспоменатите компании.

Убаво е кога убава дама ви продава убав автомобил и воедно може да ги даде сите потребни информации што го интересираат просечниот купувач. Јас би купил тука автомобил можеби C4 не али DS4 сигурно.

САЛОНОТ ЦИТРОЕН
ЛОКАЦИЈА   8
ИЗГЛЕД     9
ПАРКИНГ    9
ПОНУДА     9,5
ТЕСТ ВОЗЕЊЕ  6
СЕРВИС        дА
ПРОСЕЧНА ОЦЕНА   8,3

DSCN0820ПРОДАВАЧ ЦИТРОЕН
ЉУБЕЗНОСТ           10
ТЕХНИЧКА СТРУЧНОСТ   6
ИНФОРМИРАНОСТ-КРЕДИТИРАЊЕ   8,5
УПОРНОСТ        10
ОДНОС ПРЕМА КОНКУРЕНЦИЈА   9
ИЗГЛЕД   10

ПРОСЕЧНА ОЦЕНА  8,9

Веб страната citroen.rs е едноставна и убаво изгледа така што можат да се снајдат што користа помалку интернет. Страната е брза и ги имате сите потребни информации како и ценовник.

Pročitajte odgovore na neka vaša zanimljiva pitanja, na linkovima dole:

Najboljiauto.com: Koji akumulator odabrati za Focus 1.6 TDCi?

Da li je Clio 3 bolji automobil od Grande Punta 1.2?

Koji motor je najbolji za Alfu 159?

Najgori auto: Suzuki Swift osvojio nula zvezdica na kreš testu

Izbor pneumatika kod Astre i potrošnja ulja na TSI motorima

Kupujem polovan automobil: uporedite mi razne modele za 6.000 evra

Pitali ste A.Todorovića: Da li kupiti Corollu 1.4 D-4D ili Octaviju 1.6 TDI?

TESTIRALI SMO: Toyota Corolla 1.6 Valvematic

TESTIRALI SMO 1.000 km: Toyota Avensis 2.0 D-4D

TESTIRALI SMO: Novi Nissan Juke 1.2 DIG-T

TESTIRALI SMO: Honda Civic 1.8 i-VTEC Tourer

Koji auto za 3.500 evra? Ne dopada mi se Fiat, Opel i Chevrolet.

Pitajte A.Todorovića: Kupujem polovan auto i na ivici sam razuma

Testoviautomobila.rs: Najbolji auto za 7.000 evra?

Da li je Hyundai Accent bolji izbor od Hyundai Getza?

Gospodine Todoroviću: Automatski menjač preporučujete ili ne?

G.Todoroviću da li je mudro ugraditi gas?

Mama kupuje polovan automobil za sina

Ostavite komentar